Lise Çağına Gelen Gençlerin Aileleri İçin Bir Kılavuz

Sevgili Anne – babalar bu yazı sizin için:

El bebek gül bebek yetiştirdiğiniz evlatlarınız büyüdü, liseli oldu. Artık hayata karışması, sizden bağımsız bir kimlik ortaya koyması an meselesi. Kabullenmesi zor olsa da çocuğunuz artık misafiriniz. Evinizin en değerli misafiri, kendi hayatına uçmak için kanatlanmayı bekleyen bir yolcu. Çocuğunuza sorumluluk vermeden, bir işe başlayıp bitirmesine müsaade etmeden kendi başına uçmasını beklemeniz hayal olur. Hepimiz gibi çocuklarımız da hayatı deneyimlemeyi ve deneyimleyerek öğrenmeyi hakeder. Çoğunlukla yaptığımız yetişkin müdahalesi farkında olmadan çocuğumuzun deneyimleme ve merak etme duygusunu ortadan kaldırabilir, hiç farkında olmadan çocuğunuzla çatışma ortamına sürüklenebilirsiniz.

Peki ne yapmalısınız?

  • Çocuklar bizlerin aynasıdır. Sizi kopyalayacağının farkında olarak davranışlarınızı şekillendirin.
  • Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, çocuğun kişilik gelişiminde olduğu kadar okul başarısında da aile önemli bir etkendir. Okulu ile sürekli irtibat sağlayarak, çocuğunuzu takip edin. Doğru yönlendirmeler için okul ile işbirliği sağlayın.
  • Evde geçirdiğiniz süreyi anlamlı kılın.
  • Fikirlerini sorun, fikirlerini saçma da olsa dinleyin. Dinlenildiğini hisseden çocuklar kendini önemli hisseder. Çocuğunuzun kendisini önemli hissetmesine müsaade edin.
  • Çocuklarınıza sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin, şımarırlar mı diye korkmayın. eğitim sistemimizde en çok üzerine düşündüğümüz çocuklar sevilmekten şımaran çocuklar değil; sevgisizlikten öfkelenen, öfkeyi normalleştiren çocuklar olduğunun farkına varın.

Sevgili anne – babalar çocuğunuzun içinde bulunduğu dönemi nasıl atlatacağı, gelecek hayatta kazanacağı başarıları ile doğru ortanlıdır. Süreci en iyi şekilde atlatmak için yardım almaktan, yardım talep etmekten asla çekinmeyin. Bir gelecek inşaa ettiğimizi aklınızdan çıkarmayın. İşbirliğinden kaçınmayın.

Biz bu süreci doğru yönetmeniz için her zaman yanınızda olacağız.

Damla Deniz ÇAKILCI

Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı

özeL mustafa kemal okulları - 2024
PAYLAŞ