Kan Bağışı Eğitimi Etkinliği

03 Kasım 2016

Kan Bağışı Eğitimi Etkinliği

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Eko-Okul faaliyetlerimiz tüm branşlarımız tarafından büyük bir gayret ve dikkatle yıllık planımız çerçevesinde sürdürülmektedir.

Okulumuz Fen Bilimleri ve İngilizce zümreleri Kızılay Antalya Şube Başkanlığı ile işbirliği yaparak 27 Ekim 2016 Perşembe günü ortak bir kan bağışı bilinçlendirme eğitim etkinliği düzenledi.

Bu amaçla 27 Ekim 2016 Perşembe günü Kızılay Antalya Şube Başkanlığı Genel Hizmet Yöneticisi Onur Derbeder tüm okul öğrencilerimizi yaptığı etkileyici bir sunumla kan bağışı hakkında bilgilendirmişlerdir.

Onur Derbeder;

Kan Bağışı ve Kan vermenin Önemini anlattı.

Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1′i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkilediğini belirterek;

Kan Vermenin Faydalarını anlattı.

* Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.

* Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.

* Kandaki yüksek yağ oranı düşer.

* Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.

* Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon,yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

* Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının,size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır dedi.

Okulumuzun öğrencileri düzenlenen bu etkinliklere katılımlarıyla Fen Bilimleri derslerinde

edindikleri kazanımlarını gerçekleştirdiler.

*Kan bağışının toplum açısından önemini araştırarak fark eder.
Okulumuz Müdürü Gülden Tunaç’ın Kızılay Antalya Şube Başkanlığı Genel Hizmet Yöneticisi Onur Derbeder etkinliğe verdiği katkı nedeniyle teşekkür etmesiyle etkinlik sona erdi.